Kullanıcı Giriş
Tarihçe


Avusturya Hastanesi - Tarihçe

Bazı kurumlar vardır ki hizmetlerinin yanında tarih ve anılarla iç içedirler. 1872’de İstanbul’daki Kolera salgını sırasında Avusturya’nın Graz şehrinden yardım amacı ile gelen iki Şefkat Rahibesi, Galata Kulesi yanında bir barakada sağlık hizmeti vermeye başlamışlardır. Öncü olan bu iki gönüllüye zaman içinde diğer rahibeler de katılmışlardır.

1893 yılında İstanbul’lu bir doktorun yardımıyla Türkiye’deki ilk Çocuk Kliniğinin yer aldığı bu kurumun, Göz Kliniği ve Polikliniğinin de ilave edilmesiyle hastaneye dönüşmüştür. Aynı dönemde rahibeler yönetiminde bir aşevi de hastane bünyesinde yer almaktaydı.

1914 yılına kadar Osmanlı Padişahı ve Avusturya İmparatoru’nun yer aldığı milletlerarası bir komite hastanenin bakım ve onarımı ile gelişmesine yönelik çalışmaları üstlenmişlerdi.

Bünyesinde İç Hastalıkları, Cerrahi, Kulak Burun Boğaz bölümlerini barındıran bu kurum 1927’de inşa edilen ek bina ile hastane hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürmüştür.

Cumhuriyet dönemine kadar bu şekilde hizmetlerini sürdüren Avusturya Hastanesi, 1927 yılında ek bina ilavesi ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Göz Hastalıkları, İç Hastalıkları, Cerrahi, K.B.B. ve Cilt Hastalıkları alanında hizmet vermeye devam etmiştir.

II. Dünya Savaşında (1939-1945) tüm Alman kurumları ile diplomatik ilişkilerin kesilmesine rağmen Ankara’nın isteğiyle Avusturya Hastanesi, rahibeler yönetiminde sağlık hizmetine devam etmiştir.

1968’de Avusturya Sosyal Bakanlığı’nın katkıları ile ameliyathane bakım ve onarımdan geçmiş, fiziki yapısı yenilenmiştir.

Avusturya Hastanesi, 2000 yılından itibaren, ilave ek binası, tümüyle yenilenmiş ameliyathanesi ve çağdaş altyapıya sahip tüm diğer birimleri ile, deneyimli uzman doktor ve profesyonel kadrosu sayesinde, koruyucu sağlık hizmetlerini önemseyerek tanı ve tedaviye yönelik çalışmalarını tüm temel branşlarda sürdürmektedir.

Diğer yandan Hastanenin ISO 9001 kalite güvence sistemi konusundaki çalışmaları 2009 yılında TÜV tarafından belgelendirilmiştir.