Kullanıcı Giriş
Avusturya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji

Eklem Protez Cerrahisi

Hastanemizde yaşlı hastalarda eklem yüzey bozulmasına bağlı artroz (kireçlenme) tedavisinde kullanılan kalça ve diz eklem protez cerrahisi başarı ile uygulanmaktadır.

  • Yaş (orta ve ileri yaş),
  • aşırı kilo,
  • genetik (kalıtımsal),
  • Cinsiyet (kadınlarda daha fazla),
  • Yapısal bozukluk (doğuştan dizilim bozukluğu),
  • Eklem hastalıkları (Osteoartrit, Romatoid artrit, Septik artrit) nedeniyle bozulan eklemler artroplasti ile başarılı olarak yenilenmektedirler.


Artroskopi

Sıklıkla karşılaşılan menisküs yırtıkları gençlerde travma ile yaşlılarda yıllar içinde meydana gelen yıpranma sonucunda oluşur. Klinik olarak menisküs yırtıkları dizde ağrı, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı şikayeti ile ortaya çıkar. Tedavi olarak yırtılan menisküsün bir kısmının alınması (parsiyelmenisektomi) veya yırtılan kısmın dikilmesi ile yapılır.
Dizde dönme kuvvetleri sonucunda ortay çıkan ön çapraz bağı yırtıkları cerrahisi de hastanemizde artroskopik olarak yapılmaktadır.

El Cerrahisi

Ellerde ve parmaklarda ağrı ve uyuşma ile ortaya çıkan sinir sıkışmaları cerrahi tedavi gerektirir.
Ellerde ve dirseklerde sinir sıkışma (Karpal Tünel ve Kubital Tünel sendromu) cerrahi tedavisi, tendon sıkışmaları (Tetik Parmak, DeQuervain Tendiniti) hastanemizde gerçekleştirilmektedir.

Ayak Cerrahisi

Ayaklarda şekil bozukluğu (Halluks Valgus, Halluks Rijitus, Çekiç Parmak Deformiteleri), ayakta sinir sıkışmaları (Tarsal Tünel Sendromu, Morton's Nöroma) ameliyatları yapılmaktadır.

Travma

Ameliyathanemizde mevcut olan Skopi (Hareketli röntgen) cihazı ile kırık ve çıkılarda başarılı müdahaleler yapılmaktadır. Kırıkların-çıkıkların cerrahi ve konservatif (alçı) tedavisi, aşil tendon yırtıkları cerrahi tedavisi. Yaşlı hastalarda kalça kırığı sonrası parsiyel kalça protezi uygulamaları hastanemizde yapılmaktadır.

Avusturya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji - Doktorlarımız

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Op. Dr. Salih ŞENTÜRK
ÖZGEÇMİŞ

Avusturya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji - Basında Çıkan Haberler