fbpx Skip to content

COVID-19 PANDEMİSİ VE GÜNCEL DURUMU

COVID-19 PANDEMİSİ VE YASAKLARIN GÜNCEL DURUMU

PAYLAŞ

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

İki yılı aşkın bir süredir dünyayı kasıp kavuran ve 5,5 milyon insanın ölümüne neden olan Covid-19 pandemisi; arkasında birçok gizli hastalıklar bırakarak bitti. Devletlerin, yaşayan nüfusun ekonomik kayıpları, çökmeleri de işin çabası. Pandeminin bitmesinde; bir taraftan devletlerin ısrarla bu sıkıntıdan kurtulma telaşları, diğer taraftan halkın hastalıktan, koruyucu önlemlerden bıkmaları etkili oldu. Bir sabah tüm koruyucu önlemlerin Sağlık Bakanlığı tarafından kaldırıldığını öğrendik. Büyük caddeler ve kafeler insanlarla doldu. Pandeminin kaldırılmasını toplumumuz coşku ile karşıladı. Önlemlerin kaldırılmasında bilimsel gerçekler ne idi? Bilim insanları ne diyordu? Pandemide kişisel ve toplumsal önlemlerin kaldırılması erkendi, doğru değildi. Batı devletleri (İngiltere, Fransa, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri vb.) önlemleri, kısıtlamaları kademeli olarak kaldırdı, bir kısmını devam ettirdiler ve haklı da çıktılar. Hastalık varyantların yaptığı semptomlarla, şekil değiştirerek devam ediyordu. Özellikle Omicron varyantı S proteininde yaptığı 50 civarında yeni yapıları, mutasyonları ile insanların hastalıktan kurtulmalarına izin vermiyor. Ayrıca Covid-19 un varyantı bugün için 150’yi buldu. Şu anda gen haritaları tanımlanmış bu varyantların (B 4, B 5…) Portekiz, Fransa, Almanya, Yunanistan, Avusturya, İtalya, İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde Omicron alt varyantlarının baskın olarak hastalık yaptıklarını Avrupa Hastalık Önleme Merkezi (ECDC) endişe ile bildiriyor. Bu varyant solunum yolu ve damlacıkla çabuk bulaşıyor, kuluçka dönemi 1-3 gün, yüksek enfeksiyöz etkili olarak insanları hastalandırıyor. Ağustos-Eylül 2022 aylarında yeni bir pandemi dalgası meydana getirebileceği düşünülüyor. Mevsim nedeniyle seyahatlerin sık olması bulaşların artacağını gösteriyor. Önceki yazılarımda yaz bitiminde yeni bir Covid-19 pandemisinin olabileceği endişemi belirtmiştim. Dilerim gerçek olmaz.

Covid-19 aşılarının büyük şans eseri hızlı bir şekilde bulunarak uygulanması, bugüne kadar ülkelerin ve kişisel önlemlerin alınması ile birlikte, pandeminin insanlar üzerindeki büyük hasarlarını ve sosyo-ekonomik çöküntüleri önledi. Toplumları rahatlattı. Hastane ve yoğun bakım doluluklarını önledi, hastalık semptomları hafifledi, ölümler azaldı.

İnsanlığın, bilimin bu başarılarına rağmen sıkıntı nerede? Neden yeni dalga pandemiden korkmalıyız? Hastalığın tüm dünyada eski öldürücü etkisi olmasa da devam ediyor. 65 yaş üzerindeki insanları, immun yetersizliği, enfeksiyonu olanları, aşısızları, eksik aşılıları öldürüyor. O halde alınan önlemlerde eksiklik var. İnsanların tamamı henüz aşılanamadı. Bir kısmı aşıya hiç ulaşamadı. Her ülke çocuklarını aşı programına alamadı. Kıtalar ve uluslararası seyahatlerin bu kadar kolay olduğu zamanımızda bulaşmalar sınır tanımamakta. Varyantlar, özellikle Omicron varyantları yeni aşılardan kaçabiliyor. Bu olgularda aşı %60-70 koruyor. Hastalık geçirenler tekrar hastalığa yakalanabilirken yeni bulaşlara neden olabiliyor. Ayrıca %18 taşıyıcı; kendi hastalıklarını bilmeden toplumda dolaşıyor, çevresindekileri hasta edebiliyor.

 

Covid’e Yakalananlar Ne Kadar Süreyle Başkalarına Hastalık Bulaştırabiliyor?

Son yapılan çalışmalar ve sonuçlarına göre izolasyon önlemleri beş güne indirildi. Beş-yedi gün sonunda bulaştırmanın olmayacağı düşüncesi var. Temel bilgilerimize göre enfekte olan (Omicron) kişi üç gün içinde hastalık semptomlarını göstererek (ateş (her zaman değil) öksürük, kırıklık, boğaz ağrısı, burun tıkanması ya da akıntısı…) hastalanıyor. Bu sırada ve iki gün öncesinde kişi çevresi için en yüksek bulaştırıcı durumdadır. Hastalığa klinik olarak tanı konması oldukça zor. Zira soğuk algınlığı, Influenza, üsy enfeksiyonları  ile karışması olağan. Laboratuvar antijen testleri tanıda yardımcı oluyor. Bu testlerin evlerde yapılması, eczanelerde satılması vatandaşa kolaylık getirdi ise de yanlış sonuçlar da arttı. Omicron tanısında nazal sürüntüler yanlış NEGATİF sonuç verir. Virus boğazda (Orofarynx te) bulunur, tutunur. Bu kişilerden boğaz sürüntüsüde alınarak incelenmelidir. Doğru sonuçlar için test materyalini şüpheli kişiden deneyimli laboratuvar personeli veya hekim almalıdır.

 

Covid Belirtileri Göstermiş Olan Biriyle Ne Zaman Görüşebilirsiniz?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ( CDC ), Covid testi pozitif çıkanların beş gün karantinadan sonra başkalarıyla bir araya gelmelerinin mümkün olduğunu belirtti, ancak bunun da koşulları var.

CDC’ye göre pozitif çıkarsanız yapmanız gerekenler şöyle:

 • Covid-19 olduysanız ve belirtileri gösterdiyseniz, en az beş gün kimseyle görüşmeyin.
 • Beş gün sonra belirtiler ortadan kalktıysa veya hafiflediyse evden çıkabilirsiniz.
 • Başkalarıyla beraberken, beş gün daha maske takmaya devam edin.
 • Belirtilerin ilk günü üzerinden tam on gün geçene kadar yolculuk yapmaktan kaçının. 6. ve 10. günler arasında yola çıkmak kaçınılmaz olursa, yanınızda başkaları olacaksa yol boyunca etkili bir maske takın.
 • Ateşiniz varsa, ateş düşene kadar evde karantinada kalmaya devam edin. (Kaynak: CDC)

 

Belirtisi Olmayan Biri Başkalarına Virüs Bulaştırabilir Mi?

Araştırmalar, Covid’e yakalananların belirti olmasa da hastalığı başkalarına bulaştırabileceğini gösterdi. Omicron da bu oranın önceki varyantlara göre daha yüksek olduğu görülüyor. Bilmeden virüs yayma riskini azaltmak için özellikle kapalı mekanlarda maske kullanmayı öneriyor. Sonuç olarak; muhakkak Covid-19 aşınızı yaptırınız, en az iki BioNTech veya diğer covid-19 aşıları varsa, üçüncü aşının korumasının daha yüksek olduğunu unutmayınız. Topluluklarda, dar ve kapalı alanlarda bulunmamaya çalışınız. Topluluk içinde ve toplu taşımada iseniz, geçerli ve etkili maske takınız. (Cerrahi maske, FFP2). Maske+Mesafe+El ve Vücut Hijyenine dikkat edilmesi önemli olup güncelliğini korumaktadır. Hastane ve sağlık Merkezlerinde kesinlikle maske kullanılmaya devam edilmelidir. Hastalık halinde hekime başvurunuz. Aşı+yeni antiviral tedaviler faydalı olacaktır. Ağır olgular Yoğun Bakım Üniteleri nde tedavi edilmelidir.

Sağlıklı günler dileklerimle…

Engin SEBER

Hasta Enfeksiyon Komitesi Kurulu Başkanı

 

Daha farklı kaynaklardan bilgi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

 

Covid-19 ile ilgili diğer yazılarımız için BURAYA tıklayabilirsiniz.

DAHA FAZLASINI KEŞFET

ANTİMİKROBİYAL DİRENCİ FARKINDALIK HAFTASI
Blog

ANTİMİKROBİYAL DİRENCİ FARKINDALIK HAFTASI

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ tarafından 18-24 Kasım tarihleri “Antimikrobiyal Direnci Farkındalık Haftası” olarak belirlenmiştir. Bu yılki tema, “Antibiyotik direncinin birlikte önlenmesi” olarak bildirilmiştir. Antimikrobiyal dirençli

Sağlığınız Beslenme İle Başlar

Diyetisyenimize danışın

Kişisel verilerin elde edilmesi ve işlenmesi ile ilgili bilgilendirme

Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesi “HASTANE olarak anılacaktır” tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

 1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz HASTANE tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve HASTANE’nin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, HASTANE  tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

 • Kimlik bilgileriniz: Adınız, soyadınız, T.C. Kimlik numaranız, pasaport numaranız veya geçici TC Kimlik numaranız, doğum yeri ve tarihiniz, medeni haliniz, cinsiyetiniz, sigorta veya hasta protokol numaranız ve sizi tanımlayabileceğimiz diğer kimlik verileriniz.
 • İletişim Bilgileriniz: Adresiniz, telefon numaranız, elektronik posta adresiniz ve sair iletişim verileriniz, müşteri temsilcileri ya da hasta hizmetleri tarafından çağrı merkezi standartları gereği tutulan sesli görüşme kayıtlarınız ile elektronik posta, mektup veya sair vasıtalar aracılığı ile tarafımızla iletişime geçtiğinizde elde edilen kişisel verileriniz.
 • Muhasebesel Bilgileriniz: Banka hesap numaranız, IBAN numaranız, kredi kartı bilginiz, faturalama bilgileriniz gibi finansal verileriniz.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve planlaması amacıyla özel sağlık sigortasına ilişkin verileriniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu verileriniz.
 • Hastane veya tıp merkezlerimizi ziyaret etmeniz halinde güvenlik ve denetim amaçlı tutulmakta olan kamera kayıtları görüntüleriniz.
 • Otoparkı kullanmanız halinde araç plaka veriniz.
 • Sağlık Bilgileriniz: Laboratuvar sonuçlarınız, test sonuçlarınız, muayene verileriniz, randevu bilgileriniz, check-up bilgileriniz, reçete bilgileriniz dâhil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi sırasında veya bunların bir sonucu olarak elde edilen her türlü sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verileriniz.
 • www.sjh.com.tr sitesine veya www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresine gönderdiğiniz veya girdiğiniz sağlık verileriniz ve sair kişisel verileriniz.
 • Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine herhangi birine iş başvurusunda bulunmanız halinde bu hususta temin edilen özgeçmiş dâhil sair kişisel verileriniz ile HASTANE çalışanı ya da ilişkili çalışan olmanız halinde hizmet akdiniz ve işe yatkınlığınız ile ilgili her türlü kişisel verileriniz.

HASTANE tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

 • Kimliğinizi teyit etme,
 • Kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi.
 • İlgili mevzuat uyarınca Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Hastane ve Tıp Merkezlerimizin iç işleyişi ile günlük operasyonların planlanması ve yönetilmesi.
 • Hastane Yönetimi, Hasta Hakları, Hasta Deneyimi bölümleri tarafından hasta memnuniyetinin ölçülmesi, arttırılması ve araştırılması.
 • İlaç temini.
 • Randevu almanız halinde randevu hakkında sizi haberdar edebilme.
 • Risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerini geliştirme amacıyla analiz yapma.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından sağlık hizmetlerinizin finansmanı, tetkik, teşhis ve tedavi giderlerinizin karşılanması, müstehaklık sorgusu kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Araştırma yapılması.
 • Yasal ve düzenleyici gereksinimlerin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgileri paylaşma.
 • Kalite, Hasta Deneyimi, Bilgi Sistemleri bölümleri tarafından risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından hizmetlerimiz karşılığında faturalandırma yapılması ve anlaşmalı olan kurumlarla ilişkinizin teyit edilmesi.
 • Pazarlama, Medya ve İletişim, Çağrı Merkezi bölümleri tarafından kampanyalara katılım ve kampanya bilgisi verilmesi, Web ve mobil kanallarda özel içeriklerin, somut ve soyut faydaların tasarlanması ve iletilebilmesi.

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

 1. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla HASTANE tarafından Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

 1. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve HASTANE’ nin faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda HASTANE’nin akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

 • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu,
 • 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu,
 • 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname,
 • Özel Hastaneler Yönetmeliği,
 • Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Korunması Yönetmeliği,
 • Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuat hükümleridir.

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

 1. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
 • Kişisel veriler işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
 • Kişisel sağlık verilerine erişim ve bu verileri isteme,
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesine ve/veya kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesine ilişkin işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme hakkını haizsiniz.

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

 1. Veri Güvenliği

HASTANE kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

 1. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

 • (i) Sen Jorj Avusturya Hastanesi Bereketzade mah. Bereketzade Medresesi sok. No:7 Beyoğlu/İSTANBUL, Türkiye adresine kargo ile ıslak imzanızı taşıyan bir dilekçe ile “Yönetim Kurumsal Sekretarya” departmanı dikkatine Zarfına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” yazılarak gönderebilirsiniz,
 • (ii) Noter kanalıyla gönderebilir,
 • (iii) avusturya.senjorjhastanesi@hs03.kep.tr adresine güvenli elektronik ya da mobil imzalı olarak, kayıtlı elektronik posta adresi veya sistemimizde kayıtlı elektronik e-posta adresiniz aracılığıyla ve/veya
 • (iv) HASTANE’ye hitaben yazdığınız “word veya pdf.” formatındaki bir dosyayı güvenli e-imza ile imzalayarak kvkk@sjh.com.tr e-posta’nın konu kısmına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgi Talebi” yazarak iletebilirsiniz.

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

Call Now Button