Asthma Behandlung

Asthma Behandlung

Hangi Şikayetler Astımı Düşündürür?

Astımlı hastalar genellikle öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi gibi şikayetler ile doktora başvururlar. Şikayetler genellikle aralıklı olup üst solunum yolu enfeksiyonunu (nezle) takiben başlar. Türkiye’deki çocuklarda astım sıklığı % 5-15 arasındadır.

Astım Tanısı Nasıl Konulur?

Astım tanısı tekrarlayan öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi şikâyetleri olan çocuklarda düşünülmelidir. Çocuk astım atağında değilse muayene ve akciğer filmi normal olabilir. Uyumlu olan 5 yaş ve üstü çocuklarda solunum fonksiyon testleri
ile solunum yollarındaki darlığın derecesi belirlenir. Çocuğun alerjisi deri veya kan testleri ile araştırılabilir.

Her Astımlı Alerjik Midir?

Astım çocuklarda genelde alerjiktir; ancak astımı olan herkesin alerjik, alerjisi olan herkesin de astımlı olması gerekmez.

Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir? Nasıl Kullanılmalıdır? Yan Etkileri Var Mıdır?

Astım ya da hava yolu hassasiyeti olan çocuklarda tedavi, uluslararası tedavi rehberlerine göre planlanmaktadır. Bu tedavi rehberlerindeki ilk seçenek hava yollarına verilen ilaçlardır. Bu hastalarda kullanılan iki çeşit ilaç vardır.

1) Koruyucu/Tedavi Edici İlaçlar

İnhale kortikosteroidler. Ağızdan alınan diğer ilaçlar (çiğneme tableti, ya da toz).

2) Rahatlatıcı, Şikayetleri Giderici İlaçlar

Doktorunuz gerekli görür ise; her gün koruyucu ilaç kullanılmalıdır. Püskürtme ilaçlar kesinlikle direkt ağıza sıkılmaz. Bu şekilde kullanımı ilacın akciğerlere yeterince ulaşamamasına ve tedavi başarısızlığına yol açacaktır.

Ayrıca daha fazla ilacın vücuda karışmasına sebep olarak yan etkilerde artış görülebilir. Bu nedenle çocuklar püskürtme ilaçları yaş gruplarına göre ayarlanmış ara cihazlar ile kullanmalıdırlar.

Bu ilaçların kullanımı deneyimli bir sağlık personeli tarafından anlatılmalı ve uygulanması gösterilmelidir.

Kontrol edici ilaçların büyük bir kısmında kortizon (steroid) vardır; ancak uygun dozlarda ve ara cihaz ile kullanıldığında ilaçlar güvenlidir. Astımlı hastalar yaşıtlarına göre daha geç ergenliğe ulaşırlar. Ancak erişkin olduklarında boyları normaldir. Özellikle ağır astımı olan hastalar uygun tedavi almazlarsa hastalığa bağlı olarak boy kısalığı görülebilir.

Astımlı Çocuğun Ebeveyni Olarak Ne Yapmalıyız?

İlaçlar düzenli, doktorunuzun önerdiği şekilde ve püskürtme ilaç kullanılıyor ise ara cihaz kullanılmalıdır. Alerji saptanmışsa alerjene yönelik önlemler alınmalıdır.

Sigara dumanına maruz kalmak astım oluşumunun ve şiddetinin artmasında çok önemli bir çevresel faktördür.Bu nedenle sigaranın bırakılması önerilir; ancak içilecek ise ev dışında içilmelidir.