Genital HERPES Enfeksiyonları

Genital HERPES Enfeksiyonları

Genital herpes, kronik, yaşam boyu süren viral(Herpes Simplex adlı virusla bulaşan) bir enfeksiyondur.Ciltte kızarıklık üstünde grube veziküller (grup halinde minik su toplamaları)şeklinde görülür. İki tip Herpes Simplex Virus (HSV) genital herpese neden olabilir: HSV-1 ve HSV-2. Tekrarlayan genital herpes vakalarının çoğuna HSV-2 neden olur.Ancak HSV-1 ile de lezyon oluşabilir.

HSV-2 ile enfekte olmuş kişilerin çoğu, teşhis konulmuş bir rahatsızlığa sahip değildir, cilt belirtisi yoktur. Bu tür birçok kişi hafif veya tanınmayan enfeksiyonlara sahiptir, ancak anal ve genital bölgeden aralıklı olarak virüs bulaştırır. Sonuç olarak, çoğu genital herpes enfeksiyonu, enfeksiyona sahip olduklarından habersiz ya da bulaşma olduğunda asemptomatik (cildinde lezyon olmayan) olan kişiler tarafından bulaştırılır.

Bazı klinik çalışmalar  genital herpes enfeksiyonuna karşı aşıları test etmiştir, ancak şu anda genital herpes enfeksiyonuna karşı koruyucu bir aşı yoktur

TANI YÖNTEMLERİ

Tip 1 veya tip 2 veya Herpes simpleks virüsleri (HSV) olup olmadığını belirlemek için iki tür test vardır. Bu testler:

Pamuklu Çubuk Testleri

Genital lezyondan sürüntü testi yapmak, genital herpesi doğru şekilde teşhis etmenin tek yoludur.

Kan testleri

Kan testleri tanı koymak için yardımcı olabilir, ancak sonuçları yorumlamak zor olabilir.Kan testi virüsün kendisini tespit etmez.Herpes için bir kan testi, HSV ile enfekte olduğumuzda bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorları saptayan bir testtir. Kan testi, uçuk virüsünün bulaşıp bulaşmadığını gösterir. Ne zaman enfeksiyon kapıldığını söyleyemez.Vücudunuzun hangi bölümünün enfekte olduğunu (dudak veya cinsel organlar) ve  uçuk belirtileri geliştirip geliştirmeyeceğinizi göstermez.

Ne zaman test edilmeli

Pamuklu çubuk testleri sadece  lezyonunuz olduğunda yapılabilir.

Kan testleri ile HSV ile enfekte olduktan sonra kanınızdaki antikorları tespit etmek altı ila sekiz hafta sürebilir. Ayrıca  kişide  uçuk sık tekrarlamıyorsa zamanla antikorlar kaybolabilir.

Tip1 veya Tip2 HSV için negatif sonuç, kişinin geçmişte herhangi bir virüsle enfekte olmadığı anlamına gelir.

Pozitif bir kan testi, kişiye geçmişte bir zamanlar tip1 veya tip2 HSV (veya her ikisini) bulaştığını gösterir.

Pozitif bir kan testi enfeksiyonun yerini göstermez.

Pozitif bir kan testi, kişinin test sırasında bulaşıcı olup olmadığını söylemez.

TEDAVİ

Herpes virüsleri vücuttan tamamen yok eden bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, antiviral ilaçlar, kişinin ilacı aldığı süre zarfında atakları önleyebilir veya iyileşme süresini kısaltabilir. Ek olarak, herpes için günlük baskılayıcı terapi (yani antiviral ilacın her gün  kullanılması), partnerlere bulaşma olasılığını azaltabilir.

Genital HSV tedavisi, yalnızca genital lezyonların akut ataklarının tedavisine odaklanmak yerine, hastalığın kronik doğasını ele almalıdır

Tekrarlayan atakların süresini kısaltmak için atak sırasında hasta tedavi edilebilir ya da tekrarlamaların önlenmesi için sürekli baskılayıcı tedavi uygulanır.Antiviral tedavi çoğu semptomatik hastaya klinik yararlar sunar ve tedavinin temelini oluşturur.

Sistemik (ağızdan veya damardan alınan) antiviral ilaçlar, ilk ortaya çıkan klinik ve tekrarlayan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanıldığında veya günlük baskılayıcı tedavi olarak kullanıldığında, genital herpes belirti ve semptomlarını kısmen kontrol edebilir. Bununla birlikte, bu ilaçlar ne gizli virüsü yok eder, ne de ilaç kesildikten sonra nüks riskini, sıklığını veya şiddetini etkiler. Çalışmalar üç antiviral ilacın genital herpes için klinik fayda sağladığını göstermiştir: asiklovir, valasiklovir ve famsiklovir.

Etkilenmiş bölgeye sürülen uçuk kremlerinin faydası gösterilememiştir ve önerilmemektedir.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Baskılayıcı tedavi, enfeksiyonu sık tekrarlayan hastalarda genital herpes nüks sıklığını %70-80 azaltır.

Cinsel ilişki kurulmadan önce mevcut seks partnerleri genital herpes hakkında bilgilendirilmelidir.

HSV'nin cinsel yoldan bulaşma potansiyeli asemptomatik dönemlerde de (deride hiçbir belirti yokken) ortaya çıkabilir. Asemptomatik(belirtisiz) viral saçılma, genital HSV-2 enfeksiyonunda, genital HSV-1 enfeksiyonundan daha sık görülür ve en sık HSV-2 edinilmesinden sonraki ilk 12 ay boyunca görülür.

Lezyonlar aktifken veya başlangıç belirtileri (yanma , batma, karıncalanma) varken enfekte olmayan eşlerle cinsel aktiviteden uzak durulmalıdır.

Erkek lateks prezervatifleri sürekli ve doğru kullanıldığında genital herpes bulaşma riskini azaltabilir (ancak ortadan kaldıramaz)

Genital herpesli hastalar cinsel temasla bulaşan diğer hastalıklar yönünden de araştırılmalıdır.