Laparoskopik (Kapalı Yöntem) Cerrahi Girişimler

Laparoskopik (Kapalı Yöntem) Cerrahi Girişimler

Karın veya göğüs bölgesini kapsayan cerrahi girişimlerde, geniş kesiler yapmadan, birkaç farklı ayrı bölgeden vücuda monte edilen ince tüplerin (trokar) içinden sokulan aletler ve bir kamera yardımı ile uygulanan ameliyatlara “laparoskopik cerrahi” denir. Halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir.

Genel Cerrahi uygulamalarının yerini, gelişen ve her geçen gün gelişmekte olan teknoloji sayesinde daha az yara izi, daha az ağrı ve erken dönemde normal hayatına dönme ile sonuçlanan laparoskopik cerrahi almaktadır. Özellikle son dönemlerde genel cerrahinin ilgi alanına giren birçok ameliyat laparoskopik yöntemle oldukça güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Daha zor olan ve az gerçekleştirilen bazı ameliyatlar laparoskopi ile birlikte daha kolay ve sorunsuz uygulanmaktadır.

Laparoskopik Ameliyatlar Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında ve hasta uyutularak gerçekleştirilen laparoskopik ameliyatları uygulayabilmek için; laparoskopi ünitesine, uygun el aletlerine, tecrübeli bir cerraha ve yine aynı deneyimde bir ekibe ihtiyaç duyulmaktadır. Laparoskopi ünitesi; görüntü alan kamera, soğuk ışık kaynağı, karın içine hava veren insüflatör, monitör ve video/görüntü kaydedicisinden meydana gelmektedir. İlk olarak bir delikten vücuda giriş yapılır ve karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Daha sonra ise ucunda ışık olan teleskop kamera ile karın içinde inceleme yapılır. Yapılacak cerrahi girişimin türüne göre ilave trokarlar girilir. Bu trokarlardan girilen aletlerle monitörden görüntü elde eden cerrah ameliyatı gerçekleştirir. Kameranın yardımı ile normalden çok çok daha büyük ve daha ayrıntılı alınan görüntü dolayısıyla anatomik yapıların daha ince detaylarına kadar görülebilmesi imkanı bulunmaktadır. Bunun yanında cerrahi girişimler çok daha kansız gerçekleşmektedir.

Laparoskopik Yöntemle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilebilmektedir?

Günümüzde karın bölgesinde gerçekleştirilen ameliyatların çoğu laparoskopik olarak da yapılabilmektedir. Laparoskopik yöntemler, genel cerrahide olduğu gibi; kadın hastalıkları, üroloji, çocuk cerrahisi, kalp-damar cerrahisi branşlarını ilgilendiren hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

 • Safra kesesi
 • Apandisit
 • Kasık fıtığı ve diğer karın fıtıkları
 • Reflü hastalığı (GÖRH) ve hiatal herni
 • Obezite (şişmanlık) cerrahisi

Gibi rahatsızlıklar laparoskopik yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

 • Cerrahi girişimde uzun kesiler yapılmaması sebebiyle çok daha az ameliyat izi sonuçlanmaktadır.
 • Laparoskopik cerrahinin pek çok ameliyat çeşidi için başta kanama ve enfeksiyon olmak üzere daha az yan etkiye yol açtığı belirlenmiştir.
 • Ameliyat bölgesinde daha az doku hasarının meydana gelmesiyle, kolay ve hızlı iyileşme görülmektedir.
 • Açık ameliyatların ardından oluşan ve birçok hastada hayatının sonuna kadar sıkıntı yaratan karın içi yapışıklıklar, laparoskopik ameliyatlardan sonra daha az görülmekte; bu da yapışıklıklara bağlı olarak ileride oluşabilecek barsak dolanmasına bağlı barsakların tıkanıklığı, hastanın ikincil başka bir hastalığa bağlı gerekebilecek laparoskopi şansını yitirmesini en aza indirmektedir.
 • Laparoskopik yöntemin en belirgin avantajlarından biri de ameliyat sonrası hastanın ağrısının daha az olması ve daha az ağrı kesiciye gereksinim duymasıdır.
 • Laparoskopik cerrahide hastanede kalış süresi de daha kısadır. Hastanın normal fiziksel aktivitesine kavuşması ve işine dönebilmesi de daha kolay ve hızlı olur.