Boğaz Ağrınızın Nedeni Gırtlak Reflüsü Olabilir

Boğaz ağrısı, öksürük, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, boğazda kuruluk hissi gibi bulgular altta yatan bir reflünün habercisi olabilirler.

-Gastroözafagial reflü, mide içeriğinin yukarı doğru yemek borusuna kaçması sonucunda oluşur. Laringofaringeal reflü (Gırtlak reflüsü) ise, mide içeriğinin yemek borusunun üst kısmından da yukarı çıkarak ses telleri ve boğaza erişmesi, buradaki yapıları tahriş etmesi sonucunda oluşur.

-Boğazda ağrı ve gıcık hissi, ses kısıklığı, boğazı sık sık temizleme ihtiyacı hissetme, sebebi anlaşılamayan tekrarlayıcı öksürük, yutma güçlüğü, bazen mide asidinin boğaza kadar geldiğini hissetme en sık rastlanan bulgular arasındadır.

-Normalde boğaz boşluğuyla yemek borusunun başlangıcı arasında ve yemek borusunun sonuyla mide arasında geri kaçışı önleyen koruyucu mekanizmalar vardır. Bu mekanizmalardaki bozulmalar reflüye giden sürece yol açar.

-Obezite, beslenme düzenindeki bozukluklar, sigara içilmesi, mide fıtığı, karına baskı yapan çok dar kıyafetler giyilmesi reflüyü tetikleyip şiddetini artırabilir.

-Tanı, hastanın yakınmaları ve muayene bulgularıyla konur. Özellikle laringofaringeal reflü için endoskop ile yapılan basit muayenede, ses tellerinin arka bölgesindeki ödem ve tahriş bulguları tipiktir. Kimi olgularda sindirim sistemi endoskopisi ve asitlik seviyesinin ölçümü gibi yöntemler gerekli olabilir. Verilen antireflü ilaçlara kısa sürede yanıt alınması da değerli bir tanı yöntemidir.

-Önlem olarak, mide asidindeki artışı ve reflüyü tetikleyecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Gazlı ve asitli içecekler, alkol, çikolata, kızartmalar, yağlı ve baharatlı yiyecekler, mayalı hamurişi gıdalar önerilmez. Sigaradan uzak durulmalı, fazla miktarda çay kahve tüketilmemelidir. Küçük porsiyonlarda ve sık sık yemek yenmeli, aç kalınmamalıdır.

Yatmadan üç saat öncesinde yeme içme kesilmeli, yatarken baş ve omuzlar daha yüksekte kalacak bir pozisyon alınmalıdır.

İdeal kiloya inmek, düzenli yürüyüş ve spor, stresten uzak durmak, dar ve karına baskı yapan kıyafetlerden kaçınmak gibi yöntemler de yararlı olacaktır.

-Beslenme ve hayat tarzını düzenleme dışında, mide asidini azaltan ve geri kaçışa engel olan ilaçlar düzenli ve uygun sürede kullanıldıklarında hastaların büyük bir kısmında rahatlama sağlarlar.

İlaç tedavisi ile kontrol altına alınamayan ve tekrarlayan olgularda ileri tetkik yöntemleri uygulanmalıdır. Gerekli olgularda cerrahi tedavi seçenekleri de düşünülmelidir.

Dr. Gökhan Güvener