1872 yılında İstanbul’da baş gösteren kolera salgınında, Avusturya’nın Graz şehrinden gelen iki rahibenin Galata Kulesi’nin yakınlarında hastaları tedavi etmesiyle başlayan Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesi’nin hikâyesi, günümüzde sevecen ve güler yüzlü tedavi anlayışı ile hala devam etmektedir.

1893 yılında İstanbul’da yaşayan İtalyan bir doktorun şefkat rahibelerine yardım etmesiyle Türkiye’deki ilk Çocuk Kliniğini açılmış, ilerleyen yıllarda Göz Kliniği ve Polikliniğinin ilave edilmesiyle hastaneye dönüşmüştür. Aynı yıllarda rahibeler yönetiminde bir aşevi de hastane bünyesinde halka hizmet vermeye devam etmiştir.

1914 yılına kadar Osmanlı Padişahı ve Avusturya İmparatoru’nun yer aldığı milletlerarası bir komite hastanenin bakım ve onarımı ile gelişmesine yönelik çalışmaları üstlenmişlerdir.

Cumhuriyet dönemine kadar bu şekilde hizmetlerini sürdüren Avusturya Hastanesi, 1927 yılında yenilenen binasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Göz Hastalıkları ve yeni eklenen İç Hastalıkları, Cerrahi, K.B.B. ve Cilt Hastalıkları alanında hizmet vermeye devam etmiştir.

1995 – 2000 yılları arasında yaptığı ek bina yatırımı ile klinik kapasitesini arttıran hastanemiz, 2003 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin de açılmasıyla dahili ve cerrahi olmak üzere 13 farklı branşta, 4 erişkin ve 4 yenidoğan yoğun bakım olmak üzere 48 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir.

Galeri