fbpx Skip to content

OMİCRON VARYANTI VE AŞI UYGULAMALARINDA GÜNCEL BİLGİLER

OMİCRON VARYANTI VE AŞI UYGULAMALARINDA GÜNCEL BİLGİLER

PAYLAŞ

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Covid-19 (SARS-2) pandemisi ülkemizde ve bütün dünyada yeni varyantları ile ciddiyetini kaybetmeden devam ediyor. Toplumları her yönü ile tehdit ediyor.

DELTA varyantından sonra OMİCRON varyantından geçen yazımda söz etmiştim. Yaklaşık yirmi gün önce yazdığım yazımda Güney Afrika’dan 50 ülkeye yayıldığını ve Türkiye’de daha belirlenmediğini söylesem de bugün bu varyant memleketimiz dahil 150 ülkede görüldü ve hızla yayılma gösteriyor.

 

OMICRON VARYANTI NEDİR?

Omicron varyantının gen haritası Louisiana, St. New Orleans Eyalet Üniversitesi Mikrobiyoloji, İmmunoloji Bölümü ilgilileri tarafından çıkarılarak özellikleri yayınlandı. Endişe verici yanı, çok çabuk bulaşması, mevcut aşıların bu varyanta %55-80 etkili olabilmesi. Bu varyant aylardır fark edilmeden evrimleşiyor, çok sayıda mutasyona neden olmakla birlikte;, aynı zamanda iki alt tür arasında önemli bir çeşitlilik üretiyor. Sonuç olarak evrim göstererek, benzersiz mutasyona sahip oluyor. Şu anda toplumda dolaşan belirlenmiş, belirlenmemiş hastalık yapan birçok mutasyon, varyant var. Yeri geldikçe bu varyantlardan da söz edeceğim.

Omicron varyantı, delta varyantına göre bir misli bulaş gösterirken, Spike (diken) çıkıntısındaki ayrı bir kertik-yapı nedeni ile aşılardan kaçabiliyor. Aşıda bulunan antikor bu yapıya tutunamıyor. Sonuçta aşı etkisi için uygun yeni aşı imal edilene kadar yüksek antikor desteği ile bu kertiğin-çentiğin doldurulması, özellikle aşı ile var olan, oluşan antikorun azalmasına imkân vermeyerek korunmayı sağlamak. Belirli periyotlarda aşı etkisini hatırlatma dozları ile ayakta tutmak. Son zamanlardaki aşı aralıklarının 6 aydan 3 aya indirilmesinin başlıca nedeni budur. Ayrıca tam aşılamadan sonra %85-90 oluşan antikor düzeyi (immun sistemi sağlıklı) kişiden kişiye farklı olmak üzere 3-8 ay koruma sağlayabiliyor. Son zamanlarda yapılan gözlemlerde, kanıta dayalı olarak hastalığa yakalanma ve mortalite oranı % 75- 90 aşı karşıtı veya başka nedenlerle aşı yapılmamış, yaptırmamış kişilerde görülmektedir.

Covid-19 aşısı uygulama programları, son zamanlarda birçok kişide kafa karışıklığına neden olmakta, bu konuda sorular sorulmakta. DSÖ ve Uzmanlık Dernekleri’ne göre aşı uygulamalarında öneriler:

1Hiç aşılanmamış kişilerin bir ay ara ile iki doz Biontech olduktan sonra en erken 3 ay sonra 3.doz Biontech aşılarını olmaları önerilir.

2İki doz Sinovac ve bir doz Biontech aşısı olanların ikinci doz Biontech aşılarını son aşıdan en erken 3 ay sonra olmaları önerilir.

3İki doz Sinovac ardından iki doz Biontech aşısı (toplam 4 doz aşı) olanların hatırlatma dozunu 6 aydan önce almalarına şimdiki bilgilere göre gerek yoktur. 6. ayda yeni verilere göre değerlendirilmelidir.

4- Hastalık geçirdikten sonra iki doz Biontech aşısı olanların hatırlatma dozunu 6 aydan önce almalarına gerek yoktur. 6. ayda yeni verilere göre değerlendirilmelidir.

5Hastalık geçirdikten sonra iki doz Sinovac aşısı olanların, hatırlatma dozunu ikinci Sinovac’tan 3 ay sonra (tercihen Biontech ile) olmaları önerilir.

6Bağışıklık yetmezliği olan kişilerin inaktif aşı yerine mRNA aşıları ile aşılanmaları önerilir. Bu kişiler 1 ay ara ile 3 dozdan (Biontech) oluşan primer aşı şemasını tamamladıktan sonra ek dozların sayısı ve zamanlamasının belirlenmesi için enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına başvurması önerilir.

Sonuç olarak, COVİD-19 (SARS-2) pandemisi toplumun hastalığa ve sonuçlarına alışmasına ve hastalığı kanıksamasına rağmen hastalık tüm ciddiyeti ile devam etmektedir. Bazı Avrupa devletleri, aşı uygulamaları yanında 15 günlük kapanma kararları alarak hastalığı önlemede önemli adımlar atmaktadır. Oysa pandemi tüm ülkelerin birlikte alacağı önlemlerle yok edilebilecektir. Görüldüğü gibi virüs boş durmuyor, mutasyonlar ve varyantlarla insanlığa meydan okumaya devam ediyor. Virüse karşı etkili antiviral ilaçlar bulundu. Faz çalışmaları yeni sona eriyor. Sağlıkta esas prensip koruyucu önlemlerin uygulanması ile hiç hasta olmamak.

BAŞTA AŞILANMAK+ MASKE+ MESAFE+ EL VÜCUT HİJYENİNE DİKKAT ETMEK ÖNEMİNİ KORUMAKTADIR. KALABALIK ALANLARDAN, DAR ALANLARDAN UZAK DURULMASI, ODA VE BU ALANLARIN SIK SIK HAVALANDIRILMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.

ÖNCE HASTA OLMAMAK, HASTALANDIKTAN SONRA KULLANACAĞINIZ İLAÇLAR KUŞKUSUZ ÖNEMLİDİR. ANCAK HER HASTALIK İNSAN YAŞAMINDAN ÇOK ŞEYLER GÖTÜRÜR. BİLİNMESİNDE, HATIRLANMASINDA FAYDA VAR.

Dr. Engin SEBER

Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı

Covid-19 ile ilgili daha fazla yazıya ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Covid-19 aşılanma oranlarını görmek ve aşı takvimi hakkında daha detaylı bilgiye erişmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

DAHA FAZLASINI KEŞFET

ANTİMİKROBİYAL DİRENCİ FARKINDALIK HAFTASI
Blog

ANTİMİKROBİYAL DİRENCİ FARKINDALIK HAFTASI

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ tarafından 18-24 Kasım tarihleri “Antimikrobiyal Direnci Farkındalık Haftası” olarak belirlenmiştir. Bu yılki tema, “Antibiyotik direncinin birlikte önlenmesi” olarak bildirilmiştir. Antimikrobiyal dirençli

Sağlığınız Beslenme İle Başlar

Diyetisyenimize danışın

Kişisel verilerin elde edilmesi ve işlenmesi ile ilgili bilgilendirme

Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesi “HASTANE olarak anılacaktır” tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

 1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz HASTANE tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve HASTANE’nin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, HASTANE  tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

 • Kimlik bilgileriniz: Adınız, soyadınız, T.C. Kimlik numaranız, pasaport numaranız veya geçici TC Kimlik numaranız, doğum yeri ve tarihiniz, medeni haliniz, cinsiyetiniz, sigorta veya hasta protokol numaranız ve sizi tanımlayabileceğimiz diğer kimlik verileriniz.
 • İletişim Bilgileriniz: Adresiniz, telefon numaranız, elektronik posta adresiniz ve sair iletişim verileriniz, müşteri temsilcileri ya da hasta hizmetleri tarafından çağrı merkezi standartları gereği tutulan sesli görüşme kayıtlarınız ile elektronik posta, mektup veya sair vasıtalar aracılığı ile tarafımızla iletişime geçtiğinizde elde edilen kişisel verileriniz.
 • Muhasebesel Bilgileriniz: Banka hesap numaranız, IBAN numaranız, kredi kartı bilginiz, faturalama bilgileriniz gibi finansal verileriniz.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve planlaması amacıyla özel sağlık sigortasına ilişkin verileriniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu verileriniz.
 • Hastane veya tıp merkezlerimizi ziyaret etmeniz halinde güvenlik ve denetim amaçlı tutulmakta olan kamera kayıtları görüntüleriniz.
 • Otoparkı kullanmanız halinde araç plaka veriniz.
 • Sağlık Bilgileriniz: Laboratuvar sonuçlarınız, test sonuçlarınız, muayene verileriniz, randevu bilgileriniz, check-up bilgileriniz, reçete bilgileriniz dâhil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi sırasında veya bunların bir sonucu olarak elde edilen her türlü sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verileriniz.
 • www.sjh.com.tr sitesine veya www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresine gönderdiğiniz veya girdiğiniz sağlık verileriniz ve sair kişisel verileriniz.
 • Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine herhangi birine iş başvurusunda bulunmanız halinde bu hususta temin edilen özgeçmiş dâhil sair kişisel verileriniz ile HASTANE çalışanı ya da ilişkili çalışan olmanız halinde hizmet akdiniz ve işe yatkınlığınız ile ilgili her türlü kişisel verileriniz.

HASTANE tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

 • Kimliğinizi teyit etme,
 • Kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi.
 • İlgili mevzuat uyarınca Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Hastane ve Tıp Merkezlerimizin iç işleyişi ile günlük operasyonların planlanması ve yönetilmesi.
 • Hastane Yönetimi, Hasta Hakları, Hasta Deneyimi bölümleri tarafından hasta memnuniyetinin ölçülmesi, arttırılması ve araştırılması.
 • İlaç temini.
 • Randevu almanız halinde randevu hakkında sizi haberdar edebilme.
 • Risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerini geliştirme amacıyla analiz yapma.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından sağlık hizmetlerinizin finansmanı, tetkik, teşhis ve tedavi giderlerinizin karşılanması, müstehaklık sorgusu kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Araştırma yapılması.
 • Yasal ve düzenleyici gereksinimlerin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgileri paylaşma.
 • Kalite, Hasta Deneyimi, Bilgi Sistemleri bölümleri tarafından risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından hizmetlerimiz karşılığında faturalandırma yapılması ve anlaşmalı olan kurumlarla ilişkinizin teyit edilmesi.
 • Pazarlama, Medya ve İletişim, Çağrı Merkezi bölümleri tarafından kampanyalara katılım ve kampanya bilgisi verilmesi, Web ve mobil kanallarda özel içeriklerin, somut ve soyut faydaların tasarlanması ve iletilebilmesi.

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

 1. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla HASTANE tarafından Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

 1. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve HASTANE’ nin faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda HASTANE’nin akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

 • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu,
 • 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu,
 • 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname,
 • Özel Hastaneler Yönetmeliği,
 • Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Korunması Yönetmeliği,
 • Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuat hükümleridir.

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

 1. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
 • Kişisel veriler işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
 • Kişisel sağlık verilerine erişim ve bu verileri isteme,
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesine ve/veya kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesine ilişkin işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme hakkını haizsiniz.

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

 1. Veri Güvenliği

HASTANE kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

 1. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

 • (i) Sen Jorj Avusturya Hastanesi Bereketzade mah. Bereketzade Medresesi sok. No:7 Beyoğlu/İSTANBUL, Türkiye adresine kargo ile ıslak imzanızı taşıyan bir dilekçe ile “Yönetim Kurumsal Sekretarya” departmanı dikkatine Zarfına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” yazılarak gönderebilirsiniz,
 • (ii) Noter kanalıyla gönderebilir,
 • (iii) avusturya.senjorjhastanesi@hs03.kep.tr adresine güvenli elektronik ya da mobil imzalı olarak, kayıtlı elektronik posta adresi veya sistemimizde kayıtlı elektronik e-posta adresiniz aracılığıyla ve/veya
 • (iv) HASTANE’ye hitaben yazdığınız “word veya pdf.” formatındaki bir dosyayı güvenli e-imza ile imzalayarak kvkk@sjh.com.tr e-posta’nın konu kısmına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgi Talebi” yazarak iletebilirsiniz.

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

Call Now Button