fbpx Skip to content

ANNE SÜTÜNÜN MUCİZEVİ 11 FAYDASI

ANNE SÜTÜNÜN MUCİZEVİ11 FAYDASI

PAYLAŞ

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

 

Bebek beslenmesinin normal standartı emzirme ve anne sütüdür. İnsan yavrusu için en iyi süt üreten fabrika kendi annesinin memesidir. Bebeklerin büyüme ve gelişmesi için eşsiz bir kaynaktır. Kısa ve uzun dönem tıbbi ve nörogelişimsel (beyin ve sinir gelişimi) yararlarının yanında emzirme, halk sağlığının konusudur ve sadece yaşam tarzı seçeneği olmamalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Acil Yardım Fonu (UNICEF) önerisi ile bebek beslenmesi; ilk 6 ay sadece anne sütü ile, sonrasında tamamlayıcı beslenme ile birlikte emzirme şeklinde en az 2 yaş ve daha uzun süre devam etmelidir.

Bebek doğar doğmaz ilk bir saat içinde ten tene temasla annenin bebeğini emzirmeye başlaması sağlanmalı, 24 saat içinde 8-12 beslenme yapılmalıdır.

Anne sütünün yeterliliği bebeğin standart büyüme eğrileri ile büyüme ve gelişme takibi yapılarak doktorunuzca değerlendirilmelidir.

 

Anne Sütünün Özellikleri Nelerdir?

 • Sütün miktarı ve içeriği bebeğin yaşına ve durumuna göre değişim gösterir. Anne sütü; karbonhidrat (şeker), protein, yağ, vitamin, mineral ve eser elementler vb. bakımından mükemmel bir besindir.
 • Kolostrum (ilk süt) doğumdan sonraki ilk 4-5 günde gelen sarı, kıvamlı süttür ve içerdiği proteinler bebeği hastalıklara karşı korur ve bağırsak duvar direncini arttırır. Kolostrumdan sonra 15. güne kadar devam eden süt geçiş sütüdür. 15 günden sonra tüm emzirme süresince devam eden süt olgun süttür.
 • Emzirmenin başında karbonhidrat bakımından zengin ön süt gelirken, emzirmenin sonunda yağ bakımından zengin son süt gelir.
 • Emmenin başında yağ içeriği az, emmenin sonunda yağ içeriği fazla olduğundan bebeğin son sütü alıp doygunluk hissi oluşması için anne memesini yaklaşık 10-15 dakika emmesi gerekmektedir.
 • Anne sütü ile beslenmek, alınması gereken yağ asitlerini inek sütüne göre daha yüksek oranda içerir. Kolesterol içeriğinin fazla olması bebeğin enzim sistemi için önemlidir.
 • Anne sütünün sindirimi içeriğindeki proteinlerin yapısı ve oranı nedeniyle inek sütüne göre daha kolaydır. Anne sütündeki enzimler de sindirimi kolaylaştırır.
 • Anne sütü içeriğindeki protein ve mineral oranı nedeniyle inek sütüne kıyasla böbrekleri daha az yorar.
 • Anne sütünde çoğu vitamin bulunur, özellikle A ve C vitaminleri inek sütüne kıyasla yüksek oranda bulunur.
 • Anne sütündeki enzimler, hormonlar, bağışıklık sistemi hücreleri, laktoz (süt şekeri), prebiyotik ve probiyotikler bebeği hastalıklardan korur.
 • Laktozun aynı zamanda beyin fonksiyonları ve bağırsaklardan kalsiyum (kemik gelişimini sağlar) emilimi üzerine olumlu etkileri vardır.
 • Anne sütünde büyüme ve gelişmede önemli olan demir ve çinkonun bağırsaklarından emilerek bebeğe geçişi yüksek orandadır.

 

Emzirme ve Anne Sütü Hastalıklardan Korur Mu?

Emzirilen bebekler şu durumlar için düşük riske sahiptir;

 1. Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, grip, bronşit, bronşiolit, zatürre)
 2. Orta kulak iltihabı
 3. Mide-bağırsak enfeksiyonları (ishal-kusma), çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalıkları
 4. Ani bebek ölüm sendromu ve bebek ölümleri
 5. Allerjik hastalıklar (astım, egzema, gıda alerjileri)
 6. Obezite (özellikle emerek anne sütü alma)
 7. Çocukluk çağı ve erişkin diyabeti
 8. Çoukluk çağı lösemi ve lenfomaları
 9. Dişlere ait problemler (uygun olmayan yerleşim)
 10. Zamanında ve zamanından önce (prematüre) doğan bebeklerde kötü nörogelişimsel tabloyu (zihinsel, motor ve davranışsal gelişim üzerine olumlu etkileri vardır, özellikle zekayı arttırır) düzeltmede
 11. Prematürelerde, yenidoğan yoğun bakım enfeksiyonları (sepsis, nekrotizan enterokolit-NEC) ve ölümleri, taburculuk sonrası hastane başvuruları, retinopati-ROP (ciddi göz patolojisi), uzun dönemde metabolik sendrom ile yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyi

 

Emziren Anneler Şu Durumlar için Düşük Riske Sahiptir;

 1. Doğum sonrası kan kaybı (anne rahmi normal yapısına hızla döner)
 2. Aşırı doğurganlık (anneden süt salgılandıkça doğal bir doğum kontrolü oluşur)
 3. Gebelik sonrası depresyonu
 4. Gebelik sonrası kilo verememe
 5. Erişkin diyabeti
 6. Kalp-damar hastalıkları (yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyi)
 7. Kemik erimesi, kalça kırığı, eklem romatizması
 8. Meme ve yumurtalık kanseri
 9. Emziren annenin hastalıklardan korunarak yaşamı daha kolay hale gelir, günlük hayatında ve çalışma yaşamında verimliliği artar ve zamanı kendine kalır.
 10. Emzirme ile anne-bebek ilişkisi ve bağı güçlenir, bebek sakinleşir, annenin kendine güvenmesi, bebeği benimsemesi ve bebeğin sağlıklı bir kişiliğe kavuşması sağlanır
 11. Emzirme seanslarının düzenli ilerlemesi anne vücudunun demir eksikliğini de ortadan kaldırır.

Emzirerek anne sütü verme hem aile bütçesine hem ülke ekonomisine yarar sağlar. Sağlık harcamaları azalır. Çevre ve doğayı korur, doğada artık olabilecek plastik maddelere daha az yönelinir.

Bebek ne kadar sık emerse o kadar çok anne sütü, o kadar az hastalık olacaktır.

 

Daha detaylı bilgi için BURAYA tıklayabilirsiniz.

DAHA FAZLASINI KEŞFET

OBEZİTE NEDİR

OBEZİTE NEDİR?

Obezite, aşırı vücut yağı ile karakterize edilen bir durumdur ve dünya çapında birçok ülkede büyüyen

Kişisel verilerin elde edilmesi ve işlenmesi ile ilgili bilgilendirme

Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesi “HASTANE olarak anılacaktır” tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

 1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz HASTANE tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve HASTANE’nin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, HASTANE  tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

 • Kimlik bilgileriniz: Adınız, soyadınız, T.C. Kimlik numaranız, pasaport numaranız veya geçici TC Kimlik numaranız, doğum yeri ve tarihiniz, medeni haliniz, cinsiyetiniz, sigorta veya hasta protokol numaranız ve sizi tanımlayabileceğimiz diğer kimlik verileriniz.
 • İletişim Bilgileriniz: Adresiniz, telefon numaranız, elektronik posta adresiniz ve sair iletişim verileriniz, müşteri temsilcileri ya da hasta hizmetleri tarafından çağrı merkezi standartları gereği tutulan sesli görüşme kayıtlarınız ile elektronik posta, mektup veya sair vasıtalar aracılığı ile tarafımızla iletişime geçtiğinizde elde edilen kişisel verileriniz.
 • Muhasebesel Bilgileriniz: Banka hesap numaranız, IBAN numaranız, kredi kartı bilginiz, faturalama bilgileriniz gibi finansal verileriniz.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve planlaması amacıyla özel sağlık sigortasına ilişkin verileriniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu verileriniz.
 • Hastane veya tıp merkezlerimizi ziyaret etmeniz halinde güvenlik ve denetim amaçlı tutulmakta olan kamera kayıtları görüntüleriniz.
 • Otoparkı kullanmanız halinde araç plaka veriniz.
 • Sağlık Bilgileriniz: Laboratuvar sonuçlarınız, test sonuçlarınız, muayene verileriniz, randevu bilgileriniz, check-up bilgileriniz, reçete bilgileriniz dâhil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi sırasında veya bunların bir sonucu olarak elde edilen her türlü sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verileriniz.
 • www.sjh.com.tr sitesine veya www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresine gönderdiğiniz veya girdiğiniz sağlık verileriniz ve sair kişisel verileriniz.
 • Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine herhangi birine iş başvurusunda bulunmanız halinde bu hususta temin edilen özgeçmiş dâhil sair kişisel verileriniz ile HASTANE çalışanı ya da ilişkili çalışan olmanız halinde hizmet akdiniz ve işe yatkınlığınız ile ilgili her türlü kişisel verileriniz.

HASTANE tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

 • Kimliğinizi teyit etme,
 • Kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi.
 • İlgili mevzuat uyarınca Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Hastane ve Tıp Merkezlerimizin iç işleyişi ile günlük operasyonların planlanması ve yönetilmesi.
 • Hastane Yönetimi, Hasta Hakları, Hasta Deneyimi bölümleri tarafından hasta memnuniyetinin ölçülmesi, arttırılması ve araştırılması.
 • İlaç temini.
 • Randevu almanız halinde randevu hakkında sizi haberdar edebilme.
 • Risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerini geliştirme amacıyla analiz yapma.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından sağlık hizmetlerinizin finansmanı, tetkik, teşhis ve tedavi giderlerinizin karşılanması, müstehaklık sorgusu kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Araştırma yapılması.
 • Yasal ve düzenleyici gereksinimlerin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgileri paylaşma.
 • Kalite, Hasta Deneyimi, Bilgi Sistemleri bölümleri tarafından risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından hizmetlerimiz karşılığında faturalandırma yapılması ve anlaşmalı olan kurumlarla ilişkinizin teyit edilmesi.
 • Pazarlama, Medya ve İletişim, Çağrı Merkezi bölümleri tarafından kampanyalara katılım ve kampanya bilgisi verilmesi, Web ve mobil kanallarda özel içeriklerin, somut ve soyut faydaların tasarlanması ve iletilebilmesi.

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

 1. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla HASTANE tarafından Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

 1. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve HASTANE’ nin faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda HASTANE’nin akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

 • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu,
 • 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu,
 • 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname,
 • Özel Hastaneler Yönetmeliği,
 • Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Korunması Yönetmeliği,
 • Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuat hükümleridir.

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

 1. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
 • Kişisel veriler işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
 • Kişisel sağlık verilerine erişim ve bu verileri isteme,
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesine ve/veya kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesine ilişkin işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme hakkını haizsiniz.

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

 1. Veri Güvenliği

HASTANE kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

 1. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

 • (i) Sen Jorj Avusturya Hastanesi Bereketzade mah. Bereketzade Medresesi sok. No:7 Beyoğlu/İSTANBUL, Türkiye adresine kargo ile ıslak imzanızı taşıyan bir dilekçe ile “Yönetim Kurumsal Sekretarya” departmanı dikkatine Zarfına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” yazılarak gönderebilirsiniz,
 • (ii) Noter kanalıyla gönderebilir,
 • (iii) avusturya.senjorjhastanesi@hs03.kep.tr adresine güvenli elektronik ya da mobil imzalı olarak, kayıtlı elektronik posta adresi veya sistemimizde kayıtlı elektronik e-posta adresiniz aracılığıyla ve/veya
 • (iv) HASTANE’ye hitaben yazdığınız “word veya pdf.” formatındaki bir dosyayı güvenli e-imza ile imzalayarak kvkk@sjh.com.tr e-posta’nın konu kısmına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgi Talebi” yazarak iletebilirsiniz.

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

Call Now Button