fbpx Skip to content

OZON TEDAVİSİ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

OZON TEDAVİSİ NEDİR NASIL YAPILIR

PAYLAŞ

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ozon tedavisi; hastadan alınan kanın, özel cihazlarla üretilen ozon gazı ile uygun oranda karıştırılarak hastaya geri verilmesidir. Ozon tedavisi 100 yılı aşkın süredir dünya genelinde yaygın bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış ve yetkilendirilmiş hekimler tarafından yapılabilmektedir.

 

Ozon gazı (O3) üç oksijen atomu içeren bir moleküldür. Vücuda uygun dozda verildiğinde dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi ve anti-oksidan sistemi harekete geçirir. Bunun sonucunda plazmadaki oksijen oranını artar. Ayrıca dokulardaki oksijen miktarı artar. Böylece birçok hastalığı tedavi edebilmemizi sağlar. Bunların başında bağışıklık sistemindeki zayıflık ve dolaşımsal bozuklukların sebep olduğu hastalıklar gelmektedir.

Hangi Hastalarda ve Hastalıklarda Kullanılır?

 

Ozon tedavisi birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalarda en etkin olduğu gösterilen bazı hastalıklar şu şekildedir:

 • Bel fıtığı, boyun fıtığı,
 • Gribal enfeksiyonlar,
 • Romatizma ağrıları,
 • Diyabet,
 • Hipertansiyon,
 • Diyabetik ayak, diyabete bağlı yaralar,
 • Diş hasatalık ve enfeksiyonları,
 • Yaşlanmayı geciktirme,
 • Kronik yaralar,
 • Kronik yorgunluk,
 • İskemik hastalıklar,
 • Bakteri, mantar ve virüs enfeksiyonları,
 • Astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalıkları,
 • Behçet hastalığı gibi otoimmun hastalıklar,
 • Migren, küme tipi baş ağrıları,
 • Dolaşım sistemi bozuklukları,
 • Alzheimer ve demans gibi yaşlılığa bağlı hastalıklar,
 • Sedef gibi cilt hastalıkları.

Ozon tedavisi, bağışıklık ve anti-oksidan sistemi artırıcı etkisiyle virüs enfeksiyonlarının tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Araştırmalar düzenli ozon tedavisi alan hastaların Covid-19 ve gribal enfeksiyonlardan çok daha az etkilendiğini göstermektedir.

Özellikle kemoterapi ve radyoterapi gören kanser hastalarının, ozon tedavisi ile yan etkilerden daha az etkilendiği gözlemlenmektedir. Aynı zamanda bu hastalarda hayat kalitesini artırdığı düşünülmektedir.

Solunumsal hastalıklarda (Astım, Koah, Bronşit) kandaki oksijen miktarını artırarak hastalığın seyrini oldukça olumlu etkilemektedir.

Bel fıtığı, boyun fıtığı, fibromiyalji gibi hastalıklarda dolaşımı artırıcı etkisiyle ağrılarda ciddi hafifleme sağlamaktadır. Araştırmalar, migren, küme tipi baş ağrıları olan hastalarda, ataklarda ve ağrılarda ciddi tedavi edici rol oynadığını göstermiştir.

Uzun süredir geçmeyen kronik enfeksiyonlarda, enfektif bölgedeki kan dolaşımını hızlandırarak tedavide önemli rol oynamaktadır. (Diyabetik yaralar, virüs, bakteri, mantar kaynaklı enfeksiyonlar vb.)

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır ?

 

Ozon tedavisinin dozları ve sıklığı; hastanın yaşına, hastalığına ve hastalığın seyrine göre farklı parametrelere göre düzenlenir.

En yaygın kullanılan ozon terapi yöntemleri günümüzde ‘Sistemik’ ve ‘Lokal’ olarak ikiye ayrılır.

 

 •  Sistemik

Günümüzde ozon terapilerde %90 oranında uygulanan en yaygın yöntem “Major Ozonterapi” olarak adlandırılır. Hastadan alınan 50-100 cc kanın, özel bir set içerisinde jenaratör tarafından üretilen ozon gazıyla karıştırılıp hastaya geri verilmesidir. Bu yöntem ortalama 20 ile 25 dakika arasında sürmektedir.

Bir diğer sistemik etkili ozon tedavi yöntemi ise “Rektal Ozon Terapi” dir. Damar yolu açılması pek mümkün olmayan bazı kanser vb. hastalıkları bulunan kişilerde bu yöntem tercih edilmektedir.

 

 •  Lokal

En sık tercih edilen lokal yöntem; “Minör Yöntem” olarak adlandırılır. 2-10 cc arasında kanın vücut dışında medikal ozon gazı ile karıştırılıp, intramuskuler yoldan kas içine enjekte edilmesidir. Özellikle ağrıları olan hastalarda bölgesel yolla uygulamada yaygın olarak kullanılır.

Bir diğer lokal yöntem ise özellikle diyabetik ayak, yaralar ve kronik enfeksiyonlarda kullanılan “Torbalama” yöntemidir. Enfeksiyonlu bölge bir torba ile sarılıp vakumlanır, daha sonra bölgeye jeneratör ile ozon gazı belirli bir süre verilir.

 

Ozon Tedavisi Ne Sıklıkla Yapılır? Ne Zaman Etki Gösterir?

 

Ozon terapinin etki gösterme süresi hastaya ve yapılacak işleme göre değişir. Genellikle haftada 1 ya da 2 seans olmak üzere toplam 8-10 seans uygulanır. Sonrasında sürekli etki için hekimin planladığı belirli aralıklarla ozon terapi seansları uygulanabilir.

 

Ozon Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

 

Tıbbi olarak her tedavinin yan etkileri olabileceği gibi Ozon Terapinin de yan etkileri olabilir. Ancak diğer tamamlayıcı tıp yöntemlerine göre ozon tedavisinin yan etkileri oldukça azdır.

Nadiren uygulama esnasında tansiyon düşüklüğü ve ya alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Ozon tedavisinin aşağıdaki sorunları olan hastalarda yapılması önerilmez;

 • Glukoz-6 dehidrojenaz (G6PD) enzim eksikliği olan hastalar
 • Ağır trombositopenisi olan hastalar
 • Masif kanama riski olan hastalar
 • Kontrolsüz hipertiroidi olan hastalar

 

HEPATİT VE OZON TEDAVİSİ

 

Hepatit, en genel tanımı itibariyle karaciğerin iltihaplanması durumudur. Bu rahatsızlık sarılık, iştahsızlık, halsizlik ile kendisini belli etmekle birlikte genellikle alkol ve ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır. Kronik ve akut formları bulunmaktadır.

Hepatit lerin kontrol altına alınmasında ozon tedavisi oldukça değerli bir yöntemdir. Yapılan çalışmalar ozonun (O3) ün virüslerin polipeptid zincirleri üzerine etki ederek çoğalmalarını ve aktifleşmelerini engellediği görülmüştür. Aynı zamanda Ozon Terapinin antiviral etkisi direkt olarak hepatit üzerine etki eder. ,Aynı zamanda antioksidan etkisi ile karaciğeri destekleyerek de hepatit tedavisinde önemli rol oynar. Ozon tedavisi tüm viral hepatit türlerinde (A,B,C) etkilidir.

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME : Ozon tedavisini yalnızca Sağlık Bakanlığı tarafından eğitimlere katılmış, sertifika verilmiş ve yetkilendirilmiş hekimler ve kurumlar yapabilmektedir. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için ozon tedavisi yaptıracağınız kurum ve hekim seçiminizde dikkatli olmanızı öneririz.

Ozon Tedavisi ile detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

 

 

Diğer yazılarımız için BURAYA tıklayanız.

Daha detaylı bilgilendirme için BURAYA tıklayabilirsiniz.

DAHA FAZLASINI KEŞFET

OBEZİTE NEDİR

OBEZİTE NEDİR?

Obezite, aşırı vücut yağı ile karakterize edilen bir durumdur ve dünya çapında birçok ülkede büyüyen

Kişisel verilerin elde edilmesi ve işlenmesi ile ilgili bilgilendirme

Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesi “HASTANE olarak anılacaktır” tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

 1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz HASTANE tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve HASTANE’nin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, HASTANE  tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

 • Kimlik bilgileriniz: Adınız, soyadınız, T.C. Kimlik numaranız, pasaport numaranız veya geçici TC Kimlik numaranız, doğum yeri ve tarihiniz, medeni haliniz, cinsiyetiniz, sigorta veya hasta protokol numaranız ve sizi tanımlayabileceğimiz diğer kimlik verileriniz.
 • İletişim Bilgileriniz: Adresiniz, telefon numaranız, elektronik posta adresiniz ve sair iletişim verileriniz, müşteri temsilcileri ya da hasta hizmetleri tarafından çağrı merkezi standartları gereği tutulan sesli görüşme kayıtlarınız ile elektronik posta, mektup veya sair vasıtalar aracılığı ile tarafımızla iletişime geçtiğinizde elde edilen kişisel verileriniz.
 • Muhasebesel Bilgileriniz: Banka hesap numaranız, IBAN numaranız, kredi kartı bilginiz, faturalama bilgileriniz gibi finansal verileriniz.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve planlaması amacıyla özel sağlık sigortasına ilişkin verileriniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu verileriniz.
 • Hastane veya tıp merkezlerimizi ziyaret etmeniz halinde güvenlik ve denetim amaçlı tutulmakta olan kamera kayıtları görüntüleriniz.
 • Otoparkı kullanmanız halinde araç plaka veriniz.
 • Sağlık Bilgileriniz: Laboratuvar sonuçlarınız, test sonuçlarınız, muayene verileriniz, randevu bilgileriniz, check-up bilgileriniz, reçete bilgileriniz dâhil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi sırasında veya bunların bir sonucu olarak elde edilen her türlü sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verileriniz.
 • www.sjh.com.tr sitesine veya www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresine gönderdiğiniz veya girdiğiniz sağlık verileriniz ve sair kişisel verileriniz.
 • Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine herhangi birine iş başvurusunda bulunmanız halinde bu hususta temin edilen özgeçmiş dâhil sair kişisel verileriniz ile HASTANE çalışanı ya da ilişkili çalışan olmanız halinde hizmet akdiniz ve işe yatkınlığınız ile ilgili her türlü kişisel verileriniz.

HASTANE tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

 • Kimliğinizi teyit etme,
 • Kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi.
 • İlgili mevzuat uyarınca Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Hastane ve Tıp Merkezlerimizin iç işleyişi ile günlük operasyonların planlanması ve yönetilmesi.
 • Hastane Yönetimi, Hasta Hakları, Hasta Deneyimi bölümleri tarafından hasta memnuniyetinin ölçülmesi, arttırılması ve araştırılması.
 • İlaç temini.
 • Randevu almanız halinde randevu hakkında sizi haberdar edebilme.
 • Risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerini geliştirme amacıyla analiz yapma.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından sağlık hizmetlerinizin finansmanı, tetkik, teşhis ve tedavi giderlerinizin karşılanması, müstehaklık sorgusu kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Araştırma yapılması.
 • Yasal ve düzenleyici gereksinimlerin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgileri paylaşma.
 • Kalite, Hasta Deneyimi, Bilgi Sistemleri bölümleri tarafından risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından hizmetlerimiz karşılığında faturalandırma yapılması ve anlaşmalı olan kurumlarla ilişkinizin teyit edilmesi.
 • Pazarlama, Medya ve İletişim, Çağrı Merkezi bölümleri tarafından kampanyalara katılım ve kampanya bilgisi verilmesi, Web ve mobil kanallarda özel içeriklerin, somut ve soyut faydaların tasarlanması ve iletilebilmesi.

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesine ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

 1. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla HASTANE tarafından Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

 1. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve HASTANE’ nin faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda HASTANE’nin akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

 • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu,
 • 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu,
 • 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname,
 • Özel Hastaneler Yönetmeliği,
 • Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Korunması Yönetmeliği,
 • Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuat hükümleridir.

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

 1. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
 • Kişisel veriler işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
 • Kişisel sağlık verilerine erişim ve bu verileri isteme,
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesine ve/veya kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesine ilişkin işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme hakkını haizsiniz.

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

 1. Veri Güvenliği

HASTANE kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

 1. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

 • (i) Sen Jorj Avusturya Hastanesi Bereketzade mah. Bereketzade Medresesi sok. No:7 Beyoğlu/İSTANBUL, Türkiye adresine kargo ile ıslak imzanızı taşıyan bir dilekçe ile “Yönetim Kurumsal Sekretarya” departmanı dikkatine Zarfına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” yazılarak gönderebilirsiniz,
 • (ii) Noter kanalıyla gönderebilir,
 • (iii) avusturya.senjorjhastanesi@hs03.kep.tr adresine güvenli elektronik ya da mobil imzalı olarak, kayıtlı elektronik posta adresi veya sistemimizde kayıtlı elektronik e-posta adresiniz aracılığıyla ve/veya
 • (iv) HASTANE’ye hitaben yazdığınız “word veya pdf.” formatındaki bir dosyayı güvenli e-imza ile imzalayarak kvkk@sjh.com.tr e-posta’nın konu kısmına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgi Talebi” yazarak iletebilirsiniz.

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, www.sjh.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

Call Now Button